Delegacja z powiatu włoszczowskiego na pogrzebie porucznika Bolesława Ciesielskiego ps. Farys II

 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
 • Drukuj zawartość bieżącej strony
25 czerwca 2019

W dniu 19 czerwca 2019 roku uczestniczyliśmy w pogrzebie porucznika Bolesława Ciesielskiego ps. Farys II. Odprowadziliśmy świętej pamięci porucznika Bolesława Ciesielskiego ps. Farys II (1926 – 2019) na wieczną wartę. Spoczął na Cmentarzu Podgórskim w Krakowie.

Był to żołnierz I batalionu 2 Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej.  Dzielni  żołnierze  majora ,,Nurta” dali pokaz  odwagi i męstwa, stając do walki z licznym i dobrze uzbrojonym niemieckim Wehrmachtem. W uroczystości pogrzebowej Farysa II uczestniczyli ze sztandarami członkowie ŚZŻAK Koło Armii Krajowej w Olesznie i we Włoszczowie oraz członkowie Koła NSZ w Olesznie. List pożegnalny na cmentarzu od władz powiatu włoszczowskiego: starosty – p. Dariusza Czechowskiego i wicestarosty – p. Łukasza Karpińskiego odczytał
p. Ryszard Kowalczyk – nauczyciel historii z ZPO w Olesznie. W imieniu społeczności szkolnej Zespołu Placówek Oświatowych w Olesznie porucznika Farysa II pożegnała p. Anna Resiak - wicedyrektor szkoły. W mowie pożegnalnej między innymi oznajmiła: „Farysie II możesz być dumny z dobrze spełnionego obowiązku wobec Ojczyzny. Nie spotkamy się już w tym roku jesienią  na  uroczystości rocznicowej bitwy pod Chotowem.  Zawsze na tych uroczystościach byłeś dla nas Gościem najważniejszym – Honorowym. Twój przyjazd do Oleszna a potem do Chotowa był możliwy dzięki wsparciu i pomocy najbliższej, kochającej Cię rodziny  -  i za to Państwu dziękujemy. Na spotkaniach z uczniami w szkole w Olesznie oraz na polanie, niedaleko pomnika w Chotowie przy ognisku  wspominałeś  młodzieńcze lata spędzone na ukrywaniu się w lasach i walce z okupantem hitlerowskim.  Słyszeliśmy często słowa: „Ile ryzyka było w tej walce i zarazem szczęśliwych przypadków, które pozwoliły przeżyć nam ten koszmar”. Dla uczniów Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w ZPO  w Olesznie  były to prawdziwe lekcje historii,  ukazujące  okrutny czas walki z okupantem hitlerowskim podczas II wojny światowej. Zawsze byłeś  wdzięczny społeczności Oleszna i Chotowa za to, że pamiętają  o bohaterskich czynach  …„ tych chłopców z lasu”. To oni w tamte wojenne dni, dawali  walczącym partyzantom  jeść, przyjmowali na nocleg, udzielali informacji o wrogu. Dziękujemy poruczniku za wspólnie spędzone chwile podczas rocznicowych uroczystości pod Chotowem …”.
Uczestnicy uroczystości pogrzebowej dziękują panu wicestaroście Łukaszowi Karpińskiemu za duże zaangażowanie w zorganizowanie  dowozu na pogrzeb Farysa II do Krakowa. Dziękujemy również rodzinie zmarłego porucznika Bolesława Ciesielskiego ps. Farys II za wdzięczność okazaną w dniu pogrzebu.

                                                                                    Uczestnicy pogrzebu Farysa II

Galeria

 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2019-06-25
Data publikacji:2019-06-25
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Agata Świeboda
Liczba odwiedzin:146