Kinobus we Włoszczowie

  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
  • Drukuj zawartość bieżącej strony
20 sierpnia 2018

Kinobus to festiwal filmowy, a zarazem kulturo- i krajoznawczy. To pokazy filmów, poznawanie walorów turystycznych, a nade wszystko przywracanie pamięci o miejscach, które niegdyś żyły sztuką filmową.

W dniach 23-26 sierpnia wypełniony pasażerkami i pasażerami z całej Polski Kinobus przemierzy blisko pół tysiąca kilometrów drogami województwa świętokrzyskiego: z Kielc przez m.in. Suchedniów, Bliżyn, Skarżysko-Kamienną, Starachowice, Ostrowiec Świętokrzyski, Opatów, Bogorię, Staszów, Szydłów, Chmielnik, Busko-Zdrój, Pińczów, Jędrzejów, Włoszczowę, Kurzelów, Końskie i Zagnańsk z powrotem do Kielc.

Uczestniczki i uczestnicy wydarzenia odwiedzą niemal wszystkie działające w regionie stałe kina i usłyszą o kilkudziesięciu, których już nie ma. Spotkają pracowników tych kin, przewodników i regionalistów, badaczy i animatorów kultury filmowej – i poznają ich historie. Spróbują regionalnych przysmaków. I oczywiście obejrzą filmy – na ekranach zagoszczą artyści wykonujący polską muzykę tradycyjną, dzięki czemu dziedzictwo filmowe spotka się z muzycznym.

W czwartek 23 sierpnia o godzinie 19:30 w kieleckim kinie Fenomen pokazane zostaną: „Dziewcę z ciortem” (1975) Piotra Szulkina i „Kapel mistrze” (2016) Tomasza Knittla, którym towarzyszyć będzie gawęda etnomuzykolożki i śpiewaczki Ewy Grochowskiej, a w sobotę 25 sierpnia o godzinie 20:00 we włoszczowskim kinie Muza „Panny smutne” (1995) Mariusza Grzegorzka i „Kapela ze Wsi Warszawa w podróży” (2006) Jana Sosińskiego. Z kolei w piątek 24 sierpnia o godzinie 19:00 działający przy Staszowskim Ośrodku Kultury teatr Syrena zaprasza na spektakl „Kino” poświęcony nieistniejącej już miejscowej świątyni X Muzy.

Wszystkie wydarzenia na trasie są darmowe i otwarte dla lokalnej publiczności. Osoby chcące podzielić się swoimi wspomnieniami i pamiątkami kinowymi zapraszamy szczególnie serdecznie.

Dotychczas Kinobus odwiedził województwa: podkarpackie (2015), zachodniopomorskie (2016) i lubelskie (2017). Pomysłodawcą imprezy i autorem tras jest Maciej Gil.

Organizatorem Kinobusu jest Fundacja Wspierania Kultury Filmowej Cyrk Edison z Krakowa, która prowadzi Kino Agrafka, Kinokawiarnię Kika, DKF Rozpięci oraz organizuje Konferencję Kin Studyjnych i Lokalnych. Patronem honorowym wydarzenia jest Marszałek Województwa Świętokrzyskiego. Projekt finansowo wspiera Polski Instytutu Sztuki Filmowej. Patronem medialnym jest TVP Kultura. Partnerami organizacyjnymi są: Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, Wojewódzki Dom Kultury i kino Fenomen w Kielcach, Staszowski Ośrodek Kultury, Dom Kultury i kino Muza we Włoszczowie.

Więcej informacji na:

- www.facebook.com/kinobuspl

- www.kinobus.pl

 

Źródło: Maciej Gil - pomysłodawca i pilot Kinobusu

 

Galeria

  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2018-08-20
Data publikacji:2018-08-20
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Milena Kowalczyk
Liczba odwiedzin:298