Uczniowie z „Czarnieckiego” uczestniczyli w odsłonięciu pomnika Przemysława Gosiewskiego

  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
  • Drukuj zawartość bieżącej strony
7 listopada 2019

W dniu 27 października 2019 r. poczet sztandarowy Zespołu Szkół Nr 2 im. Hetmana Stefana Czarnieckiego uczestniczył w uroczystościach odsłonięcia i poświęcenia pomnika śp. Przemysława Gosiewskiego w Kielcach. Zaproszenie dla Dyrektora szkoły wystosowała najbliższa rodzina premiera Gosiewskiego, senator Krzysztof Słoń, oraz pani Agata Wojtyszek – Wojewoda Świętokrzyski.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w Katedrze Kieleckiej w intencji zmarłego oraz pozostałych ofiar katastrofy smoleńskiej. Następnie uczestnicy udali się pod Centrum Edukacyjne IPN „Przystanek Historia”, gdzie został usytułowany monument. Uroczystego odsłonięcia wspólnie dokonali matka śp. Przemysława Gosiewskiego Jadwiga, prezes Prawa i  Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński oraz Senator RP Krzysztof Słoń.

Na uroczystości obecni byli m.in. rodzice Przemysława Gosiewskiego, Premier Mateusz Morawiecki, Marszałek Sejmu Elżbieta Witek, Marszałek Senatu Stanisław Karczewski, Pani Premier, a obecnie europoseł Beata Szydło oraz Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, a także lokalne władze na czele z Wojewodą Świętokrzyskim panią Agatą Wojtyszek i wicewojewodą panem Bartłomiejem Dorywalskim.

Prezydenta RP Andrzeja Dudę reprezentował Lucjusz Nadbereżny, członek Narodowej Rady Rozwoju i Prezydent Stalowej Woli, który w jego imieniu odczytał list okolicznościowy wspominający działalność antykomunistyczną Przemysława Gosiewskiego oraz jego aktywność społeczną i zaangażowanie w pracę na rzecz Polski i regionu świętokrzyskiego.

W imieniu rodziny swojego syna wspominał Jan Gosiewski. Podkreślił jego nieprzeciętny patriotyzm,  aktywną pracę społeczną, marzenia o wolnej, pięknej Polsce.

Głos zabrał również prezes PIS Jarosław Kaczyński, wieloletni współpracownik i przede wszystkim serdeczny przyjaciel Przemysława Gosiewskiego. Wspominał śp. Premiera jako wizjonera nowej Polski – sprawiedliwej, bogatej, szczęśliwej.

Na zakończenie uroczystości modlitwę przy pomniku poprowadził ks. Andrzej Drapała. Następnie delegacje złożyły wieńce i wiązanki, również delegacja Zespołu Szkół nr 2 we Włoszczowie. Przybyli goście mogli także wpisać się do pamiątkowej księgi. Sztandar z „Czarnieckiego” był jedynym wystawionym z powiatu włoszczowskiego.

Należy nadmienić, że Premier Przemysław Gosiewski kilkakrotnie gościł w Zespole Szkół nr 2 we Włoszczowie, m. in. w dniu 17 września 2009 r. uczestniczył w uroczystości odsłonięcia tablicy epitafijnej w hołdzie policjantom z powiatu włoszczowskiego pomordowanym przez NKWD w Twerze i innych miejscach kaźni na wschodzie wiosną 1940 r. Tablica umieszczona jest na budynku szkoły, ponieważ w latach międzywojennych mieściła się w nim siedziba Komendanta Powiatowego Policji Państwowej we Włoszczowie (http://archiwalna.powiat-wloszczowa.pl/index.php?akcja=aktualnosci_2009&aktual=130)

 

Źródło: Dyrektor ZS nr 2 we Włoszczowie

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2019-11-07
Data publikacji:2019-11-07
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Milena Kowalczyk
Liczba odwiedzin:404