Zmarł kpt. Jerzy Stawski ps. „Lubicz” - Powiat Włoszczowski

Powiat Włoszczowski

Zmarł kpt. Jerzy Stawski ps. „Lubicz”

1 sierpnia 2022

Z głębokim smutkiem informujemy, że w dniu 28 lipca 2022 r. w wieku 95 lat zmarł kpt. Jerzy Stawski ps. „Lubicz”. Zapamiętamy go jako wielkiego patriotę i osobę oddaną sprawom środowiska kombatanckiego Powiatu Włoszczowskiego.

Msza Święta pogrzebowa odbędzie się w dniu 4 sierpnia 2022 r. o godz. 1150 w Kaplicy na cmentarzu Zarzew w Łodzi (ul. Lodowa 78, 93 - 232 Łódź).

Kpt. Jerzy Stawski ps. „Lubicz” urodził się 1 stycznia 1927 r. w Łodzi. Żołnierz Armii Krajowej, Konspiracyjnego Wojska Polskiego oraz artysta i malarz. Od 1 do 8 września 1939 r. działał w Pogotowiu Wojennym Harcerzy. W Szarych Szeregach kryptonim „Kominy” zajmował się ochroną ujęć wody oraz przeszedł przeszkolenie wojskowe. Prowadził wywiad i kolportował tajną prasę.

Od 1 lutego 1943 r. zaprzysiężony przez Wacława Wrońskiego „Babinicza” na żołnierza Armii Krajowej. Do lipca 1944 r. przydzielony do placówki dywersyjno-sabotażowej „Żubr” rejon III Rzejowice, gdzie pełnił funkcje łącznika i żołnierza dywersji. Wraz z bratem Januszem Stawskim ps. „Poręba” na terenie Obwodu Radomsko AK uczestniczył w akcjach wywiadowczych i małego sabotażu.

25 maja 1943 r. brał bezpośredni udział w likwidacji szefa Gestapo w Radomsku Willi Bergera oraz jego zastępcy Johanna Wagnera. W wyniku tej akcji został aresztowany i przetrzymywany w więzieniu w radomskim ratuszu. Pana Jerzego Stawskiego wraz z innymi zakładnikami uwolniono z obawy na możliwość odwetu na rodzinach gestapowców – zapowiadaną przez Sojczyńskiego.

W dniach 7–8 sierpnia 1943 r. brał udział w akcji uwolnienia więźniów – 41 żołnierzy AK i 10 Żydów – z więzienia w Radomsku w plutonie ubezpieczeniowym por. Jana Kalety „Postracha.

Od sierpnia 1944 r. przydzielony do I batalionu 27. pułku piechoty Armii Krajowej „Wiesław” Korpus „Jodła” z funkcją zastępcy dowódcy drużyny. Brał udział w koncentracji oddziałów do akcji „Burza” w III batalionie „Manewr” w zgrupowaniu kapitana Stanisława Sojczyńskiego „Zbigniewa”. Brał czynny udział w akcji „Burza”. Pod dowództwem kapitana Sojczyńskiego na terenie Inspektoratu Częstochowskiego AK stoczył z Niemcami wiele potyczek i brał udział w akcjach zaopatrzeniowych.                                    

W październiku 1944 r. uczestniczył w akcji na „Mazowię” pod dowództwem Janusza Betlińskiego „Śmiałego” oraz zajmował się niszczeniem łączności okupanta. 10 października 1944 r. awansowany na stopień kaprala przez ppłk. Franciszka Polkowskiego „Korsaka”. 1 stycznia 1945 r. brał udział w bitwie pod wsią Katarzynów (gm. Kobiele Wielkie). Był włączony do grupy żołnierzy ochrony angielskiej misji wojskowej FRESTON. Uczestniczył we wszystkich walkach zgrupowania, aż do wkroczenia wojsk sowieckich. Do 17 stycznia 1945 r. przebywał w lesie w oddziale pod dowództwem por. Karola Kutnickiego „Kruka”.

Kpt. Jerzy Stawski został odznaczony:

- Krzyżem Walecznych,

- Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski,

- Krzyżem Armii Krajowej,

- Medalem Wojska,

- Krzyżem Walki o Niepodległość „Antyk”,

- Krzyżem Kampanii Wrześniowej,

- Krzyżem Konspiracyjnego Wojska Polskiego,

- Medalem „Za udział w wojnie obronnej 1939”,

- Złotym Medalem Warszyca,

- Honorową Złotą Odznaką Korpusu AK „Jodła”,

- Sygnetem Niepodległości.

 

Źródło: Wikipedia

Galeria

  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2022-08-01
Data publikacji:2022-08-01
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Milena Kowalczyk
Liczba odwiedzin:256