83. rocznica wybuchu II wojny światowej - Powiat Włoszczowski

Powiat Włoszczowski

83. rocznica wybuchu II wojny światowej

1 września 2022

II wojna światowa rozpoczęła się 83 lata temu o godzinie 4:45, kiedy niemiecki pancernik Schleswig-Holstein ostrzelał polską składnicę tranzytową na gdańskim Westerplatte. W tym samym czasie lotnictwo niemieckie dokonało nalotu na Wieluń. Konflikt, który rozpoczął się od napaści hitlerowskich Niemiec na Polskę przybrał wkrótce wymiar globalny. Trwająca 6 lat wojna pochłonęła życie ponad 60 milionów ludzi.

Przypadająca dziś rocznica wybuchu II wojny światowej ma dla nas i dla naszych ukraińskich sąsiadów szczególne znaczenie. Nikt nie przypuszczał, że w Europie w XXI wieku dojdzie do napaści jednego państwa na drugie.

„Nigdy więcej wojny” – głosi napis na Westerplatte, gdzie dziś, jak co roku, odbyły się uroczystości rocznicowe. Myśleliśmy, że świat i jego przywódcy wyciągnęli wnioski i że wojny już nigdy nie będzie. Napaść Rosji na naszego sąsiada - Ukrainę sprawiła, że poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji minęło.

Do tej nowej dla wszystkich sytuacji odniósł się dziś w swoim przemówieniu Prezydent Andrzej Duda:

– Obserwujemy dzisiaj, że Rosja, już nie sowiecka, ale wraca do swoich imperialistycznych pragnień, by górować nad innymi narodami, by władać nimi, by sobie je podporządkować, by trzymać je „za gardło”, a jeśli nie chcą się poddać – by je zniszczyć – mówił  Prezydent, dodając, że jesteśmy tego świadkami wobec Ukrainy, która została bestialsko zaatakowana.

– To musi zostać zatrzymane, my Polacy wiemy i rozumiemy to doskonale, dlatego czynimy wszystko, by pomóc w obronie naszym ukraińskim sąsiadom i pomóc tym wszystkim, którzy przed wojną uciekają ratując swoje życie – podkreślał.

 

Wypowiedź Prezydenta – źródło: www.prezydent.pl

Galeria

  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2022-09-01
Data publikacji:2022-09-01
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Milena Kowalczyk
Liczba odwiedzin:180