Akcja Regeneracja – informacja po projekcie - Powiat Włoszczowski

Powiat Włoszczowski

Akcja Regeneracja – informacja po projekcie

21 września 2022

20 września Fundacja Centrum Edukacji dla Rozwoju zakończyła realizację projektu „AKCJA REGENERACJA – aktywność w zdrowym środowisku”, finansowanego ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 w ramach działania 19 „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER”, poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność”, przedsięwzięcie 1.2.10 Zajęcia rekreacyjne.

W projekcie wzięło udział łącznie prawie 100 osób zamieszkałych na obszarze działalności LGD Region Włoszczowski. Celem realizacji grantu była poprawa kondycji fizycznej i psychicznej mieszkańców gminy Włoszczowa poprzez organizację zajęć rekreacyjnych inicjujących systematyczną dbałość o sprawność i zdrowie, umiejętne korzystanie z infrastruktury rekreacyjnej i walorów przyrodniczych regionu włoszczowskiego oraz integrację i współdziałanie na rzecz rozwoju swojego regionu.

W ramach projektu zrealizowano trzy działania. Prawie 40 osób wzięło udział w działaniu „Zajęcia cykliczne dla grup: warsztaty regeneracyjno-relaksacyjne”, do wyboru były następujące zajęcia: aqua aerobik na Basenie NEMO (20 zajęć x dwie grupy), warsztaty „Jak wzmocnić mięśnie i kręgosłup” na Hali OSiR (10 warsztatów x 2 grupy), sesje relaksacyjne w grocie solnej (100 wejść dla chętnych osób spośród uczestników zajęć na basenie i hali). Ponad 60 osób wzięło udział w działaniu II: „Rodzinnym wędrowaniu po regionie włoszczowskim” – dwóch rajdach pieszych szlakami turystycznych na terenie obszaru LGD. Majowy rajd pod hasłem „Gdzie się zaczynają Góry Świętokrzyskie - skarby przyrody Przedborskiego Parku Krajobrazowego” (w sobotę 14 maja) i czerwcowy „Szlakiem wzdłuż Pilicy” (w niedzielę 26 czerwca) były propozycją głównie dla rodzin i grup przyjaciół, które po czasie pandemii mogły wreszcie aktywnie i  w towarzystwie innych spędzić czas w otoczeniu pięknej przyrody naszego regionu. Ostatnim działaniem była akcja społeczna „Na wsi też dbamy o czyste powietrze”, w ramach której włączono pięć dużych wsi w gminie Włoszczowa do systemu monitorowania czystości powietrza. Przy szkołach w Bebelnie, Czarncy, Koniecznie, Kurzelowie oraz przy świetlicy wiejskiej w Nieznanowicach zamontowane zostały czujniki badające zawartość pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5, które mają ogromny wpływ na zdrowie mieszkańców. Teraz będzie można planować jesienno-zimową aktywność oraz rekreację dzieci i dorosłych w takich godzinach w ciągu dnia, gdy stan powietrza będzie względnie dobry. Wymienione wsie dołączyły do działającej już do tej pory społecznej sieci włoszczowskich czujników, których wyniki można śledzić przez 365 dni w roku na stronie internetowej: smog.tlw24.pl. Czujniki to małe stacje meteo uaktualniające kilkadziesiąt razy w ciągu dnia dane także o temperaturze, wilgotności, ciśnieniu, a stany te są zapisywane i archiwizowane w formie wykresów, tak że mogą stać się świetną bazą do zajęć z geografii i przyrody.

Fundacja CEdR dziękuje Dyrektorom i Pracownikom szkół: Szkoły Podstawowej im. Wincentego Przybyszewskiego w Bebelnie, Szkoły Podstawowej im. Stefana Czarnieckiego w Czarncy, Zespołu Placówek Oświatowych w Koniecznie, Zespołu Placówek Oświatowych w Kurzelowie oraz Zarządowi Stowarzyszenia Nieznanowice.pl za włączenie się w akcję społeczną i opiekę nad czujnikami.

Serdeczne podziękowania zarząd fundacji składa także Pracownikom OSiR we Włoszczowie za nieocenioną pomoc w sprawnej organizacji zajęć rekreacyjnych dla grup projektowych.

Źródło: Fundacja CEdR

Zdjęcia: Katarzyna Standerska

Galeria

 • Powiększ zdjęcie Uczestnicy zajęć aqua aerobiku na Basenie NEMO we Włoszczowie.

  Uczestnicy zajęć aqua aerobiku na Basenie NEMO we Włoszczowie.

 • Powiększ zdjęcie Uczestnicy warsztatów „Jak wzmocnić mięśnie i kręgosłup” na Hali OSiR we Włoszczowie.

  Uczestnicy warsztatów „Jak wzmocnić mięśnie i kręgosłup” na Hali OSiR we Włoszczowie.

 • Powiększ zdjęcie Uczestnicy rajdu „Gdzie się zaczynają Góry Świętokrzyskie” w miejscu: Murawy Dobromierskie.

  Uczestnicy rajdu „Gdzie się zaczynają Góry Świętokrzyskie” w miejscu: Murawy Dobromierskie.

 • Powiększ zdjęcie Uczestnicy rajdu „Gdzie się zaczynają Góry Świętokrzyskie” na górze Krzemyk

  Uczestnicy rajdu „Gdzie się zaczynają Góry Świętokrzyskie” na górze Krzemyk

 • Powiększ zdjęcie Uczestnicy rajdu „Szlakiem wzdłuż Pilicy” w miejscu: stanica Biały Brzeg

  Uczestnicy rajdu „Szlakiem wzdłuż Pilicy” w miejscu: stanica Biały Brzeg

 • Powiększ zdjęcie Uczestnicy rajdu „Szlakiem wzdłuż Pilicy” w miejscu: okolice Białego Brzegu

  Uczestnicy rajdu „Szlakiem wzdłuż Pilicy” w miejscu: okolice Białego Brzegu

 • Powiększ zdjęcie Materiały promocyjne – koszulki rajdowe

  Materiały promocyjne – koszulki rajdowe

 • Powiększ zdjęcie Czujnik zanieczyszczenia powietrza – Szkoła Podstawowa w Bebelnie

  Czujnik zanieczyszczenia powietrza – Szkoła Podstawowa w Bebelnie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2022-09-21
Data publikacji:2022-09-21
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Agata Świeboda
Liczba odwiedzin:179