Izby regionalne
Izba Regionalna Ziemi Włoszczowskiej
Chęć zwiedzania należy zgłosić pani Monice Luzar, e-mail: m.luzar@biblioteka-wloszczowa.pl
Nowa Izba Regionalna Ziemi Włoszczowskiej powstała pod koniec 2016 roku w rozbudowanej Bibliotece Publicznej. Wcześniej zajmowała dwa niewielkie pomieszczenia, w których trudno było wyeksponować zbiory, dziś mieści się na najniższej kondygnacji zmodernizowanej Biblioteki, a ekspozycja zajmuje 154 m2 powierzchni.
Centrum Edukacji i Kultury im. Stefana Czarnieckiego w Czarncy
Centrum Edukacji i Kultury im. Stefana Czarnieckiego otwarto w 2014 r. Wcześniej (od 1979 r.) w jednej z sal funkcjonowała Izba Pamięci Hetmana Stefana Czarnieckiego. Jednak ze względu na ograniczoną przestrzeń, pamiątki związane z naszym bohaterem narodowym nie mogły być odpowiednio wyeksponowane.
Obecnie w 8 salach wystawowych o łącznej powierzchni 300 m2 zgromadzono liczne eksponaty, m.in. szaty liturgiczne i starodruki z XVII wieku, a także dokumenty podpisane przez hetmana, pamiątki po uroczystościach państwowych, jakie odbywały się w Czarncy z udziałem najwyższych władz, m.in. w latach 30. XX w., reprodukcje znanych obrazów oraz ryciny przedstawiające wydarzenia z życia hetmana, manekiny w strojach z epoki oraz zbroję husarską i replikę siedemnastowiecznej armaty (armatę przekazał potomek S. Czarnieckiego), mundury (podarowane przez Wyższą Szkołę Oficerską imienia Stefana Czarnieckiego w Poznaniu oraz 3. Pułk Strzelców Konnych imienia Hetmana Polnego Koronnego Stefana Czarnieckiego z Wołkowyska na Białorusi), motor księdza Jana Zalewskiego z parafii Haderslev w Danii, na którym przyjechał do Czarncy podczas Międzynarodowego Rajdu Motocyklowego Ojców Starym Szlakiem „Jak Czarniecki do Poznania…” w 2008 roku i wiele innych pamiątek.
Przedmioty przez wiele lat gromadziło Towarzystwo Pamięci Hetmana Stefana Czarnieckiego i szkoła w Czarncy. Były pozyskiwane od instytucji i osób prywatnych. Część eksponatów ufundowało Starostwo Powiatowe we Włoszczowie i Urząd Gminy Włoszczowa (m.in. reprodukcje obrazów i ryciny).
Krasockie Muzeum Chleba
Krasockie Muzeum Chleba mieści się w zabytkowym wiatraku holenderskim w Krasocinie. Nadzór nad obiektem sprawuje miejscowa Biblioteka Publiczna.
W Krasockim Muzeum Chleba zgromadzono mnóstwo eksponatów związanych z pracą na roli. To cepy, przetaki, sierpy, kosy, wialnie do zboża, sieczkarnie, czy pługi. Są też przedmioty i narzędzia wykorzystywane w dawnym, codziennym życiu naszych babć i dziadków: kołowrotki, tary do prania ręcznego, łopaty do chleba, maselnice, żelazka z duszą i wiele, wiele innych. Są też archiwalne fotografie sprzed 40, 50, a nawet 80 lat przedstawiające prace polowe, jak młócka, koszenie; są również zdjęcia z dawnych dożynek, czyli święta chleba. Wszystko to w niezwykłej scenerii wnętrza wiatraka, na trzech poziomach.
Pierwszy poziom nawiązuje do prac polowych m.in. siewu, orki, koszenia, młócki. Na drugim poziomie znajdują się fotografie z dożynek oraz przedmioty codziennego użytku z dawnych lat. Na trzecim poziomie są zdjęcia samego wiatraka na przestrzeni wieków oraz fotografie pierwszego muzeum chleba, otwartego w 1980 roku. Dodatkowo znajduje się tam ekspozycja poświęcona Przedborskiemu Parkowi Krajobrazowemu oraz meble z czasów PRL.
Po zwiedzaniu, turyści mogą zakupić pamiątkowe gadżety, m.in. breloki, długopisy, kubki, magnesy na lodówkę, notesy, smycze, torby ekologiczne i wiele innych.
Rozwiń Metryka
Podmiot udostępniający informację: | |
---|---|
Data utworzenia: | 2016-01-24 |
Data publikacji: | 2016-01-24 |
Osoba sporządzająca dokument: | |
Osoba wprowadzająca dokument: | |
Liczba odwiedzin: | 9993 |